Zimní pneumatiky a povinnost je použít

Blíží se nám zima a tak je dobré si jako každoročně připomenout a zopakovat, kdy vzniká povinnost přezouvat a jezdit na zimních pneu. Nebudu teď řešit, kdy je to rozumné a kdy to naopak rozumné není, ale podívám se čistě na rozsah předmětné právní povinnosti.

V zásadě se jedná o dva druhy situací, a to:

  1. V období od 1. listopadu do 31. března v případě, kdy na silnici leží sníh, námraza nebo led anebo je možné takové podmínky s ohledem na počasí předpokládat.
  2. Kdekoliv za značkou „Zimní výbava“, a to bez ohledu na roční období nebo stav silnice.

Zákon č. 361/2000 Sb. k první variantě výslovně stanoví následující:

§ 40a

Provoz vozidel v zimním období

(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3500 kg nejméně 6 mm.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*