Novinky v povinném ručení od 1. 1. 2024

Vláda ČR v současné době projednává nový zákon, který má nově upravovat pojištění odpovědnosti z provozu vozidla – tzv. povinné ručení. Tento nový zákon má reflektovat vývoj za posledních 20 let a nahradit stávající zákon č. 168/1999 Sb.

Zatím je to návrh, který se ještě nedostal do Parlamentu, ale pojďme se na některé body podívat už teď:

  1. Širší okruh pojištěných vozidel:

Nově budou pojištění podléhat všechna motorová vozidla, která:

  • dokážou jet rychleji než 25 km/h
  • dokážou jet rychleji než 14 km/h a jsou těžší než 25 kg.

Toto pokryje všechny ty tzv. elektrokoloběžky, které ve skutečnosti vůbec nejsou koloběžky, ale ve jsou to motorky. Spadnou tam i všechny mopedy, s výjimkou těch, které bez šlapání vůbec nejedou.

2. Vlastník vs. provozovatel

Tam, kde je vlastník vozidla odlišný od provozovatele, a takový provozovatel je např. jako takový i zapsán do Registru vozidel, se bude nově pojišťovat přímo provozovatel. Leasingy tedy čeká mohutné „přehazování“ pojištění z leasingových společností na uživatele.

3. Limity škod

Nově se stanoví minimální limit na škody na majetku a na zdraví na 50/50 milionů Kč, přičemž u té škody na zdraví je to 50 mil. Kč na každou poškozenou osobu.

4. Povinné pojištění na závodech

Pořadatelé motoristického závodu budou povinni pojistit svou odpovědnost za škodu pořádáním takového závodu vzniklou (typicky při nehodě).

5. Zánik pojištění

Nově se navrhuje, že pojištění bude zanikat výpovědí k výročí a nikoli oznámením o prodeji vozidla (jako dosud). To nevypadá moc prakticky (proč bych měl platit povinné ručení za auto, které jsem prodal?), takže tady věřím, že se to ještě změní.

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*