Dopravní nehoda na D1 – nedodržení bezpečné vzdálenosti vs. přejíždění z pruhu do pruhu

Mou pozornost nedávno zaujala dopravní nehoda a její údajné vyhodnocení Policií, ke které došlo před pár dny v mlze na D1. Průběh nehody je možno vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=WdIYdIMsZac (zdroj: Týdeník Policie).

Jak je ze záběru vidět, k nehodě došlo na konci stojící kolony vozidel, kdy v pravém pruhu stojí nákladní auta a v levém osobní auta, resp. ta v levém se pomalu pohybují. Chvíli před nehodou do levého pruhu přejede černé vozidlo a vzápětí přijede vysokou rychlostí Superb a narazí do černého auta a do dalších aut.

Z některých informací na internetu jsem zachytil, že Policie ČR tuto nehodu vyhodnotila jako vinu řidiče černého auta, který přejel do levého pruhu, tj. jako přestupek ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu. Jestli to tak skutečně je, jednoznačně nevím, ale pokud ano, tak bych z právního hlediska s takovým posouzením nesouhlasil, a to z následujících důvodů:

V čase 10s na shora uvedeném videu je totiž vidět, že řidič Superbu nebyl v levém pruhu, ale jel také v pravém a na poslední chvíli se začal řadit doleva (na záběru je i vidět, jak „kličkuje“, protože pořádně nevidí a jede prostředkem mezi pruhy. Do levého se navíc řadí jen proto, že to „zachraňuje“ a „vybírá“ si, kam to pošle, protože už tuší, že narazí. Evidentně se nechtěl zapasovat pod kamion, který stál v pravém pruhu (jistě logická volba), tak si raději jako „doskočiště“ vybral osobní auto v levém pruhu.

To ale nic nemění na tom, že havárie byla nevyhnutelná nikoli z toho důvodu, že chvíli před ním přejelo do levého pruhu černé auto, ale proto, že jel řidič Superbu příliš rychle. To plyne i z toho, že dokázal sám nabourat ještě i to červené auto, které bylo dávno před ním v levém pruhu.

Příčinou nehody tedy byla jednoznačně nepřiměřená rychlost řidiče Superbu, který jel v mlze tak rychle, že nedokázal reagovat na situaci před sebou. To, že mu černé auto chvíli před tím, než tam vletěl, vjelo do dráhy, nemělo na příčinu žádný vliv. Řidiče černého auta navíc vyviňuje i to,že díky mlze při přejíždění z pruhu do pruhu Superb za sebou ani vidět nemohl, takže mu nemohl dát přednost. Toto je obdobná situace, jako když nedáte přednost z vedlejší na hlavnímu, který jede tak rychle, že nemáte šanci mu tu přednost dát (jak ostatně již opakovaně judikoval Nejvyšší soud nebo Nejvyšší správní soud).

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*