Co není přestupkem – nutná obrana

Přestupkem podle zákona není jednání, kterým je odvracen hrozící nebo trvající útok na právem chráněný zájem. V praxi to znamená, že pokud např. hrozí dopravní nehoda, srážka nebo jiná bezprostřední událost vyvolaná člověkem ohrožující život, zdraví nebo majetek, není jednání směřující bezprostředně k odvracení takového útoku trestné.

Tak např. pokud by se někdo snažil někoho vytlačit ze silnice nebo do někoho narazit, pak např. zvýšená rychlost, přejetí plné čáry, průjezd křižovatkou na červenou a další přestupky, nejsou přestupky v daném případě, pokud k nim došlo v důsledku snahy odvrátit takový hrozící nebo trvající útok.

Podobnou situací by např. snaha dostat se z přepadení nebo útoku zbraní (např. střelbou), Řidič ujíždějící lupiči, střelci nebo jinému útočníkovi a přitom překračující nejvyšší dovolenou rychlost apod. není za takové jednání odpovědný, protože jedná v nutné obraně.

Přestupkový zákon k tomu, nicméně, po vzoru trestního zákoníku dodává, že:

Nejde o nutnou obranu, byla-li tato obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Obrana tedy může být nepřiměřená, může být i zjevně nepřiměřená, ale nesmí být zcela zjevně nepřiměřená. Toto je kontroverzním tématem spíš v rovině trestního zákona, protože dopravní přestupky jsou typicky výrazně méně závažné než trestné činy, takže pokud už jde o život a řidič se brání nebo prchá, tak porušení pravidel silničního provozu je v takové situaci to nejmenší.

Příště se podíváme, co je to krajní nouze.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*