Sankce za překročení rychlosti a způsoby řešení jednotlivých situací – II. nezastavení na místě

Další ze scénářů měření rychlosti, na který se podíváme v tomto článku, popisuje situaci, kdy policisté nebo strážníci měří rychlost, ale na místě nezastavují, tzn. např. mají někde postavené měřící zařízení, měří a fotí, ale nemají „likvidační“ stanoviště a projednání přestupku tak probíhá při dalším jednání buď na Policii ČR, Městské policie nebo na obecním úřadě.

Typ měření

Důležité u těchto případů je, že u měřícího zařízení je vždy nějaká obsluha, protože procesní postup se liší u případů, kdy měřící zařízení obsluhováno je a kdy není.

V této situaci policisté nebo strážníci nevědí, kdo řídil, takže nejprve dopisem/datovou zprávou kontaktují vlastníka/provozovatele vozidla zapsaného v Registru vozidel, aby jim řekl, kdo vozidlo řídil.

Postup vlastníka vozidla

Vlastník/provozovatel vozidla má v takovém případě následující možnosti:

  • pokud řídil sám, má právo proti sobě nepovídat (je základním právem každého nevypovídat proti sobě), tzn. policistům nebo strážníkům dopisem řidič odpoví, že využívá svého práva nevypovídat a tím to pro něj končí
  • pokud řídil sám a nechce využít výše uvedeného práva, může sebe jako řidiče identifikovat (to je obvykle spojeno s návštěvou příslušného pracoviště a zaplacením pokuty)
  • pokud řídil někdo jiný, může takovou osobu jako řidiče identifikovat a písemně policistům nebo strážníkům identitu řidiče sdělit (oni si ho pak už obešlou)
  • pokud řídil někdo jiný a tato osoba je osobou vlastníkovi blízkou, není povinen proti takové osobě vypovídat a může stejně tak využít práva nevypovídat, tzn. policistům nebo strážníkům sdělí, že využívá svého práva nevypovídat a tím to pro něj končí.

Další procesní kroky

Vzít v úvahu je rovněž vhodné následující:

  • než uvedete sebe jako řidiče, zkontrolujte si své bodové konto, případně si uvědomte, jestli se nedopouštíte některých přestupků opakovaně po dobu 12 měsíců (za recidivu některých přestupků hrozí zákaz řízení – na tresty za jednotlivá překročení rychlosti se podíváme v některém z následujících článků
  • v těchto případech, tj. když měření neprobíhá pomocí automatizovaných prostředků, tj. u měřícího zařízení je nějaká obsluha, neplatí objektivní odpovědnost provozovatele vozidla, tzn. využití práva nevypovídat nebude znamenat žádnou sankci (na rozdíl od případů měření automatizovanými systémy, na které se podíváme příště)
  • z hlediska komunikace s úřady obvykle dostačuje písemná komunikace, případně komunikace prostřednictvím datové schránky.

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*