Motorky a skútry od jara 2023 v Praze do vyhrazených pruhů pro autobusy

Silniční správní úřad v Praze odsouhlasil záměr, aby jednostopá motorová vozidla mohla nově využívat vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy (v době psaní tohoto článku se čeká na nabytí právní moci tohoto rozhodnutí).

Těchto pruhů je v Praze opravdu hodně, v poslední době čím dál víc přibývají a nutno říct, někde mi přijde, že jsou umisťovány kvůli jednomu autobusu za hodinu a ve snaze řidičům maximálně znechutit jízdu autem. Podle aktuálních informací je těchto pruhů v Praze 66 kilometrů.

Tato novinka by měla legalizovat faktický stav, kdy řidiči motorek a skútrů budou oprávněni tyto pruhy použít legálně, protože je (zcela logicky) zhusta používali už dnes. Ostatně zvýhodňování motorek a jednostopých vozidel ve městě má svůj smysl, protože zabírají méně místa a víc se jich na silnice vejde. Když už tedy radní prosadili omezení pruhů využívaných auty kvůli autobusům a taxikářům (proč zrovna taxikářům, když to jsou auta jako každá jiná), tak je fajn, že je alespoň budeme moct využít jako motorkáři.

Samozřejmě tyto vyhrazené pruhy jsou často společně s autobusy a taxi vyhrazeny i pro kola, takže kromě autobusů, taxíků a kol budou moci nově využívat tyto pruhy i motorkáři.

Jakmile předmětné rozhodnutí nabude právní moci, TSK upraví dopravní značení a na jaře 2023 už budeme moci tyto pruhy plnohodnotně využívat.

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*