Lze cyklistovi uložit pokutu za překročení nejvyšší dovolené rychlosti?

K napsání dnešního článku mne inspiroval článek, který pojednává o téže problematice zde: https://autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/cyklista-muze-dostat-pokutu-za-rychlost-stejne-jako-ridic-auta-vymluva-ze-nema-tachometr-neobstoji, kde autor s odkazem na názor Policie ČR dovozuje, že ano a že je jedno, že cyklista nemá a nemusí mít tachometr.

Tento právní názor je nesprávný. Jestli ho zastává Policie ČR, tak pochybuji o tom, že o tom podrobně přemýšleli, ale spíš někdo odpověděl „výchovně“, tzn. tak, aby si cyklisté nemysleli, že beztrestně mohou.

Jenže cyklisté skutečně beztrestně rychlost překračovat mohou. Přestupkem totiž není každé porušení pravidel silničního provozu, zejména upravených v zákona č. 361/2000 Sb. Zákon o odpovědnosti za přestupky samozřejmě vyžaduje k trestnosti přestupku zavinění pachatele – §15, odst. 1 zákona č. 250/2016 Sb.

Zavinění vyžaduje zákon alespoň z nedbalosti. Nedbalost má dvě podoby – vědomou a nevědomou. U vědomé pachatel ví, že porušuje právem chráněný zájem, ale spoléhá, že následek nezpůsobí. U nevědomé to neví, ačkoliv to vědět může nebo má.

Pokud cyklista nemá tachometr (a tachometr není povinnou výbavou jízdních kol), tak neví, že překračuje rychlost. A protože ho mít nemusí, tak to vědět nemůže a nemá. Zcela tu tak absentuje informace o tom, kolik jede. Bez takové informace nelze dovodit existenci zavinění a tedy ani trestnost přestupku.

Cyklista tedy obecně za překročení rychlosti odpovědný není a nelze mu ani uložit odpovídající sankci.

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*