Je možné v létě jezdit na zimních?

Minule jsem se v článku věnoval povinnosti použít zimní pneumatiky. Když se o tom mluví, další otázka, která řidiče hned napadne, je, jestli mohou zimní pneu dojíždět v létě. Tedy, z právního hlediska.

Pro provoz mimo zimní období nebo mimo působnost značek „Zimní výbava“ platí obecná pravidla pro použití pneumatik jako takových, zejména upravená ve vyhl. č. 153/2023 Sb., tzn.:

  • pláště pneumatik nesmí mít na svém vnějším obvodu trhliny nebo poškození, které obnažují kostru nebo ji narušují.
  • činná plocha pláště pneumatiky v provozu musí mít po celém obvodu a celé šíři vrchního běhounu jasně viditelný dezén s hloubkou hlavních dezénových drážek nebo zářezů u mopedů nejméně 1,0 mm a u vozidel ostatních kategorií nejméně 1,6 mm. Hlavními dezénovými drážkami se rozumějí drážky opatřené indikátory opotřebení, označené zkratkou TWI.
  • Vozidlo nesmí být, s výjimkou nouzového dojetí, současně vybaveno pneumatikami různých rozměrů a konstrukcí, pokud při schválení technické způsobilosti není stanoveno jinak.
  • Na téže nápravě musí být používány pouze shodné pneumatiky. Shodnou pneumatikou se rozumí pneumatika stejného rozměru, konstrukce, druhu dezénu a obchodní značky. Druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní a dezén zimní, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS; za zimní dezén se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML, MPT nebo POR.

Pokud tedy zimní pneumatika splňuje výše uvedené požadavky, smí se na ní jezdit i v létě, jakkoli bych to nedoporučil (zimní guma nebude mimo zimní podmínky fungovat tak dobře jako letní guma).

Z právního hlediska to ale možné je a nic to neporušuje. Pojišťovna nemůže kvůli tomu krátit nebo požadovat o po provozovateli pojistné plnění apod.

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*