Dopravní situace – přednost v jízdě

Dnes se podívám na dopravní situaci, ve které vidím často řidiče chybovat a bude proto lepší na ni upozornit za účelem prevence nehody a vzniku škody.

Představme si situaci jako je např. ta na níže uvedené fotce. Jedná se o křižovatku, kde je více pruhů v jednom směru.

Typická situace je taková, kdy vozidlo A odbočuje na této křižovatce doprava, přičemž na jeho straně je před křižovatkou jen jeden jízdní pruh (např. odbočovací doprava). Proti řidiči vozidla A odbočuje řidič vozidla B, který odbočuje proti němu doleva. Vozovka, na kterou oba odbočují, má ale pruhy dva (jako na obrázku dole).

Řidič vozidla A se drží vpravo a řidič vozidla B, vida, že levý pruh je volný, ani nedá přednost protijedoucímu a chce se zařadit do levého pruhu, protože ten protijedoucí, kterému má dát přednost, „přece jede v pravém pruhu“.

Pokud to řidič A udělá tak, že zůstane ve svém pravém pruhu, nic se nestane (možná kromě jeho obavy, že protijedoucí mu nedá přednost a narazí do něj). Vozidla A zůstane v pravém, vozidlo B v levém a i když řidič vozidla B nedal řidiči vozidla A přednost, nic se nestalo.

Problém ale nastane tam, když řidič vozidla A přejede rovnou do levého pruhu, což udělat může, protože v obci si může vybrat kterýkoliv pruh a dojde tak ke srážce, protože řidič vozidla B „si myslel“, že řidič vozidla A zůstane vpravo.

Viníkem nehody je ale řidič vozidla B, protože ten má dát přednost a ne se nacpat do levého pruhu, nedávaje tak přednost a spoléhaje na to, že se tam vejdou.

Pokud jste tím, kdo takto odbočuje doleva, dejte na to pozor, protože jestli tu přednost nedáte, nemůžete se vymluvit na to, že ten druhý „přejel do druhého pruhu“. Ten druhý si totiž mohl vybrat, do kterého pruhu se připojí, kdežto vy jste mu měli dát za všech okolností přednost.

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*