Zimní pneumatiky vs. sněhové řetězy

V souvislosti s pravidly pro použití zimních pneumatik (jen krátce připomenu, že od 1. 11. do 31. 3. mají řidiči povinnost jet na zimních pneumatikách, pokud je na vozovce sníh, led nebo námraza nebo to lze „čekat“, anebo pokud minou značku „Zimní výbava“) se mne jeden čtenář ptal na to, zda může použití zimních pneumatik nahradit sněhovými řetězy a zda to znamená povinnost je mít nasazené nebo je mít jen s sebou (v kufru).

Nejprve je nutné předeslat, že existují dva základní případy, kdy je nutné mít zimní pneumatiky. Jak je uvedeno shora, je to buď varianta, kdy „je nasněženo nebo bude sněžit“ a pak je to varianta, kdy „je jedno, jak to venku vypadá, pokud jste minuli značku „Zimní výbava“ (ta poslední pak platí po celý rok).

Ten první případ (obecná povinnost mít zimní pneumatiky dle §40a zákona o provozu na pozemních komunikacích) s možností nahradit zimní pneumatiky sněhovými řetězy nepočítá, takže to nejde. Obecně se tedy, když je nasněženo nebo to vypadá, že sněžit bude, nelze bránit tím, že (i) máte nasazené místo zimních pneumatik řetězy nebo (ii) že je máte v kufru a když začne sněžit, tak je nasadíte.

Druhým případem je případ, kdy minete značku „Zimní výbava“ představovanou modrou příkazovou značkou s vyobrazeným „autíčkem“ a vločkou. Ani v tom případě ale zimní pneumatiky řetězy nahradit nelze, protože na provoz za touto značkou se uplatní také shora uvedené ustanovení pro provoz v zimě. V žádném případě tedy zimní pneumatiky řetězy nahradit nelze.

Jen pro úplnost, existuje i příkazová značka „Sněhové řetězy“, která přikazuje použít sněhové řetězy. Trochu paradoxně tato značka není omezena na zimní období, takže pokud na ni na horách narazíte, tak platí celý rok. Nedovedu si ale představit, že by její nedodržování někdo stíhal mimo zimu (bylo by rozumné, aby pod ní vždy byla dodatková tabulka).

Paradoxní je i to, že zavazuje řidiče čtyřkolek. Prostě taková další ukázka obecného pravidla, které se neobtěžuje rozlišovat, kdy jeho aplikace má a i kdy nemá smysl. Na závěr jen krátká poznámka k sankcím. Za nepoužití zimních pneumatik nebo zimních pneu se vzorkem nižším než 4 mm, ale vyšším než 1,6 mm nebo za nepoužití sněhových řetězů hrozí na místě sankce do 2 000 Kč, body žádné. Jediný vážnější postih hrozí až v případě, kdy pneumatiky nemají vzorek nejméně 1,6 mm (a je jedno, jestli jsou letní nebo zimní), tam pak hrozí i zákaz řízení, neboť se jedná o závadu ohrožující bezpečnost provozu.

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*