Nejtěžší prohřešky při jízdě po dálnici a sankce za ně

Děti dostaly vysvědčení, začala doba letních dovolených a národy se přesunují po dálnicích Evropy. Provoz na nich značně zhoustne, tak se v dnešním článku podíváme na ty nejhorší věci, které mohou řidiči na dálnicích v ČR provádět a jaké jim za to hrozí sankce.

  1. Jízda v protisměru, otáčení se, couvání

To nejhorší, co si lze představit, je auto na dálnici v protisměru nebo auto, které se na dálnici otáčí nebo couvá. Takové jednání může být snadno i trestným činem obecného ohrožení, ale zůstaneme-li jen u přestupků, hrozí za takové krajně nebezpečné chování pokuta 5 až 10 tisíc Kč, zákaz řízení na 6 až 12 měsíců a 7 bodů.

2. Zastavení, stání

Na dálnici se, bez překvapení, nesmí ani zastavit nebo stát, s výjimkou míst označených jako parkoviště. Zastavit na dálnici a jít se vyčůrat je přestupkem se sazbou 2 000 Kč (na místě).

Pokud má řidič na vozidle závadu, musí stát na krajnici (pokud je to možné) a vozidlo viditelně označit jako překážku provozu. Pozor, za neoznačení překážky v provozu jsou 2 body.

3. Překročení rychlosti

Dálnice svádí k tomu, aby člověk šlápnul na plyn. Standardní limit je 130 km/h, přičemž do 160 to máte na místě do 2 000 Kč a 2 body, do 180 pak na místě do 2 500 Kč (při opakovaném porušení i zákaz řízení od 1 do 6 měsíců) a 3 body a od 180 už je to za 5 až 10 tisíc a zákaz od 6 do 12 měsíců a 5 bodů.

4. Nedodržení bezpečné vzdálenosti

Lepení se na zadek může být nebezpečné nebo nepříjemné. Je to přestupek a na místě za to hrozí pokuta až do 2 000 Kč.

5. Jízda bez dálniční známky

Jízda bez dálniční známky je postihována pokutou až do 20 000 kč, na místě pak do 5 000 Kč.

6. Nevytvoření záchranářského koridoru

Za tento přestupek hrozí na místě pokuta až do 2 000 Kč.

Tak šťastnou cestu

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*