Jedou hasiči/sanitka/policisté – co dělat?

Často v provozu vidím, jak lidé zmatkují, když slyší (zpravidla dříve než vidí) houkající sanitku, policisty nebo hasiče. V dnešním článku se proto podívám na to, jaké jsou naše povinnosti jako řidičů z hlediska pravidel silničního provozu a dále pak, co dělat jako řidič obecně.

  1. Co říkají pravidla silničního provozu?

Pokud hledáte odpověď v pravidlech, najdete ji v ust. §41, odst. 7 zákona č. 361/2000 Sb., které stanoví následující:

Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.

2. Co udělat?

Jak z pravidel výše vyplývá, není nutné hned začít zmatkovat a za každou cenu zastavit, jakmile slyšíme sirénu.

Sanitku, policisty nebo hasiče zpravidla slyšíme na velkou vzdálenost a máme možnost situaci nejprve zhodnotit a vybrat si, jak nejlépe jim umožnit průjezd. To nejhorší, co mohou řidiči udělat, je začít za každou cenu na místě zastavovat a dělat tak špunt v provozu, kterým se nikdo stejně neprotáhne. Taková situace pak končí tím, že sanitka za chvíli ten špunt dojede a stejně nemůže dál.

Kolikrát vidím, jak řidiči nesmyslně zmatkují a hned zastavují, místo aby udělali provoz co nejplynulejší. Nemá smysl to hned zašlápnout, když se kolem vás sanitka stejně nemůže protáhnout. Pokud můžete jet, jeďte a klidně i přidejte, ať je provoz co nejrychlejší a ať sanitce, policistům nebo hasičům trvá co nejdéle vás dojet, protože tak mají co nejvíc místa pro průjezd. Současně si prohlédněte situaci před sebou a odhadněte, kdy nejpozději vás sanitka, hasiči nebo policisté dojedou, abyste jim nejpozději v tu chvíli udělali místo (pokud to jde).

Je dobré si proto vybrat vhodné místo, kam uhnete, aniž byste překáželi. Někdy to znamená i zrychlit, abyste rychle dosáhli ideálního místa (např. autobusová zastávka, odbočka apod.), kde se vám mohou v pohodě vyhnout.

Takže nezmatkujte, nezastavujte panicky hned v tom místě, kde jste poprvé sirénu slyšeli. Sanitka bude totiž dost daleko, abyste měli v klidu čas situaci v provozu zhodnotit a na nejvhodnějším místě ji udělali místo. A právě tak řidičům vozidel s právem přednostní jízdy nejlépe posloužíme, než zběsilým zastavováním na místě bez rozmyslu, jestli v tom místě kolem nás vůbec mohou projet.

Tomáš Beran

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*